Boss eBand JS-8

eBand je kombináciou audio prehrávača, počítača a gitarového multiefektu. Prehráva hudobné podklady a upravuje gitarový signál integrovanými efektmi. Môže slúžiť na cvičenie riffov, improvizácie, ako neúnavný korepetítor ale aj ako náhrada živej kapely, či pomocník pri hravom komponovaní.

eband
Funkcie a konektivita
eBand má vo výbave 300 prednahratých podkladov a slučiek v rôznych štýloch doplnených hotovými gitarovými zvukmi. Prehráva formáty MP3 alebo Wav z externého zdroja. Obsahuje USB vstup pre pamäťové kľúče a slot pre SD kartu s kapacitou do 32 GB (1GB karta je vo výbave). Okrem prehrávania funguje tiež ako záznamové zariadenie. Druhé USB rozhranie slúži na prepojenie s počítačom. Tempo a ladenie prehrávaného podkladu sa dá prispôsobiť. Súčasťou integrovanej výbavy je aj ladička a metronóm. Funkcia Center Cancel pomôže vytvoriť základ pre karaoke a eliminovať sólový nástroj alebo hlas zo stredu panorámy. Do vstupu gitary s prepínateľnou citlivosťou možno pripojiť aj dynamický mikrofón. Ďalší externý zdroj hudby sa dá pripojiť cez minijack. Pár RCA výstupov umožňuje pripojiť eBand na väčšiu aparatúru. Azda jediné, čo tu ešte chýba, je prehrávač MIDI súborov.

Gitarové efekty a zvuk
eBand obsahuje gitarové efekty Wah, Ds/Od, Comp., Limiter, Octave, Ac. processor, Phaser, Flanger, Tremolo, Rotary, Uni-V, Pan, EQ, NS, Delay, Chorus, Reverb, 130 predprogramovaných a 100 užívateľských bánk. Zariadenie pracuje ta báze COSM technológie, čo síce Roland vo všetkých svojich propagačných materiáloch s obľubou uvádza ako plus, no o presvedčivosti výsledku rozhodujú skôr hráčske kvality, než digitálny modeling vs. analógové skreslenie. Začiatočníkov to môže posunúť rýchlejšie k priemeru, ale ďalší vývoj sa nedostaví bez ich vlastného vkladu a nezávislosti od pomôcok. Výsledná dynamika a farba tónu sú len také, aké takýto spôsob reprodukcie a tvorby tónu umožňuje. Nekonečné množstvo zvukových farieb, ich odtieňov a stupňov skreslenia je nivelizované možnosťou reálneho výkonu reproduktorov a simulovanej dynamiky. Nie je to zlé, zvlášť v kontexte s podkladovou hudbou sa dajú namiešať také farby gitarových tónov, ktoré vierohodne doplnia zvuk nahrávky. Ak by sme ale porovnávali iba eBandom procesovaný zvuk gitary so zvukom kvalitnejšieho cvičného komba, kombo by znelo vierohodnejšie, i keď s obmedzeným množstvom farieb a efektov. Výstupná hlasitosť eBandu je primeraná izbovému použitiu. Je dostačujúca, ale žiadny extrém.


Záver
eBand nevie nič, čo by už pred ním neboli schopné dokázať iné prístroje. Inovatívny je hlavne nápad zlúčenia viacerých zariadení do jedného, ktoré sa netvári ako vševediace kombo (napr. Fender G-DEC), ale ako nové a sebavedomé účelové zariadenie. Skutočný zážitok z hrania s kapelou táto sofistikovaná hračka nenahradí, no okrem cvičenia hry s podkladom - čo pri troche cieľavedomosti môže mať pozitívny vplyv na timing a frázovanie - pomáha eBand formovať aj cit hráča pre tvorbu a použitie zvuku gitary v kontexte pesničky. I takáto náhrada praxe môže začínajúcich muzikantov s otvorenou mysľou priviesť k poznaniu, ako to má fungovať naživo na pódiu, alebo v štúdiu.

Martin Chrobák

PLUSY

  • bohaté možnosti tvorby tónu
  • funkčná výbava
  • prenosnosť a kompaktnosť
  • všetko v jednom, stačí jeden kábel
  • škola hrou
MÍNUSY
  • obmedzená formátová kompatibilita, neprehráva WMA, Aiff, Ogg...
  • chemická farba gitary
  • trochu komplikované ovládanie
  • nefunguje na baterky
DAN acoustic • www.on-board.skwww.danacoustic.sk • Cena: 355 €