M-Audio KeyStudio 49i

Produkty firmy M-Audio môžeme uznávať alebo zatracovať. Na čom sa však zrejme zhodneme, je fakt, že práve táto značka už niekoľko rokov viac ako úspešne prináša možnosti profesionálneho hudobného štúdia do obývačiek a garáží, čím sa stáva tvorba hudby prístupná naozaj pre každého. A aj vďaka tejto firme už dnes nie je vlastné cédečko vo viac ako len počúvateľnej kvalite niečím finančne a technicky nedosiahnuteľným. Novinka v podobe 49 klávesového produkčného systému už na prvý pohľad pokračuje v tejto firemnej filozofii a už v úvode nám sľubuje úplne všetko v jednom pre domáce nahrávacie štúdio. Aká je skutočnosť?

KeyStudio49i-top

Po vybalení nástroja z krabice je nám na prvý pohľad jasné, že čas pre designovú revolúciu v M-Audiu ešte nenastal. Podoba s KeyStation 49e je viac, ako len náhodná a zhodu v niektorých ovládacích prvkoch nájdeme aj s Oxygenom a Axiomom. Nástroj je ľahký, čo je nevyhnutné pri mobilnom používaní, ale zároveň nepôsobí príliš bakelitovým dojmom. Súčasťou balenia je okrem samotného nástroja aj stručný manuál, disk s drivermi, dokumentáciou a GM modulom, disk s programom Ableton Live Lite a USB kábel.

Master keyboard
Master keyboard tvorí 49 kláves s rýchlostnou citlivosťou bez after touch. Práve posledne spomenuté nástroju dosť chýba, avšak v tejto cenovej triede sa to dá odpustiť. Navyše nielen after touch, ale aj iné MIDI povely sa dajú celkom jednoducho nahradiť preprogramovaním niektorého kontrolného tlačidla, kolieska či hlasitostného tiahla. Klaviatúra je vďaka hĺbke a odporu jednotlivých kláves prekvapujúco pohodlná, pre plnohodnotnú klavírnu hru má malý rozsah. Na sólové zvuky, plochy, alebo ovládanie samplov však úplne stačí. Dáta z klaviatúry môžu ovládať interný tónový generátor so zvukom piana, akýkoľvek externý nástroj s MIDI vstupom, alebo prostredníctvom USB rôzne VSTi nástroje v počítači.

Tónový generátor

KeyStudio 49i je zároveň aj hudobný nástroj s vlastným zdrojom zvuku, ako aj s externou GM zvukovou bankou. Interný tónový generátor obsahuje zvuk piana s vypínateľným dozvukom (reverbom) a má 20 hlasú polyfóniu. Samotná polyfónia je na seriózne klavírne hranie dosť nízka, avšak na tento účel bude používať nástroj vzhľadom na rozsah a kvalitu klaviatúry len málokto. Interný zvuk piana sa hodí skôr na situácie, kedy nebude možné pripojiť nástroj k počítaču, alebo inému externému zvukovému zdroju. Kvalita zvuku piana, o ktorom výrobca tvrdí, že je vysamplovaným klavírom Steinway, je vzhľadom na cenu viac ako dobrá. KeyStudio 49i je možné pripojiť k akémukoľvek externému zvukovému zdroju prostredníctvom MIDI, alebo USB. Výrobca to umožňuje priloženým softwarovým General MIDI modulom, ktorý logicky dodržiava daný štandard, takže obsahuje sadu 128 zvukov na presne daných pozíciách programov a základnú sadu bicích, priradenú ku kanálu 10. Ide o plnohodnotný šestnásťnásobný multirežim, čo umožňuje použiť 16 zvukov súčasne. Maximálna polyfónia nástroja je limitovaná výkonom počítača a kvalita zvukov je skôr na nižšej úrovni.

Zvuková karta
Zvukový prevodník je na najnižšej možnej úrovni, čo je v tejto cenovej triede a pri všetkých možnostiach nástroja úplne pochopiteľné. Karta má rozlíšenie kvality CD, teda maximálna bitová hĺbka je 16bit a maximálna vzorkovacia frekvencia je 44.1KHz. Využiteľnosť KyeStudia ako zvukovej karty vidíme skôr pri mobilných riešeniach na cestách s notebookom, ale postačí aj začiatočníkom v nízkorozpočtových domácich štúdiách. Vstup je k dispozícii XLR mikrofónový, bez fantómového napájania, jack 6,3 mono nástrojový a cinch L a R stereo aux pre ďalší externý zvukový zdroj. Výstup je riešený dvoma jackmi 6,3 mono ako L a R a dvoma sluchátkovými 6,3 stereo jackmi. Karta celkovo disponuje dvoma vstupmi, z ktorých jeden je stereo, a dvoma výstupmi.

Sekvencer
Prácu s audiom a MIDI umožňuje priložený software s názvom Ableton Live Lite 6 pre M-Audio. Ide síce len o odľahčenú verziu programu Live 6, ktorý je navyše aj v plnej verzii vhodný skôr pre živé hranie a prácu s loopmi a samplami, ale v domácom štúdiu a na cestách je určite použiteľný.

Záver
M-Audio KeyStudio 49i je univerzálne all-in-one riešenie, určené hlavne pre nízkorozpočtové domáce štúdiá, za prijateľnú cenu. Dá sa použiť aj ako mobilné riešenie k notebooku, alebo ako prídavný master keyboard na pódium, hlavne na ovládanie zvukov a samplov, ktoré nevyžadujú väčšie rozpätie klaviatúry. Samotné ovládanie je user friendly, vďaka čomu ani úplný začiatočník nebude mať väčší problém s inštaláciou a následným používaním. Náročnejšiemu užívateľovi nemusí stačiť kvalita zvukovej karty a klavirista nástroj na vážnejšie hranie určite nepoužije. To si však nástroj za cieľ ani nedáva. KeyStudio je proste ideálne riešenie pre začiatočníkov, ktorí si tak môžu za viac, ako prijateľnú cenu priniesť do života o niečo viac hudby. A to vlastne ide, nie?

Daniel Podhradský


Technické parametre:
Master keyboard

 • klaviatúra: 49 polovyvážených a rýchlostne citlivých kláves bez after touch
 • tónový generátor: zvuk piana s reverb efektom a 20 hlasou polyfóniou
 • kontrolery: pitch bend; modulation; piano volume s možnosťou preprogramovania; posúvanie oktáv s možnosťou preprogramovania; sustain pedál s možnosťou preprogramovania
 • porty: MIDI Out, USB (dáta + napájanie), DC
Zvuková karta
 • rozlíšenie: 16 bit / 44,1KHz
 • vstupy: 1 mono mikrofónny bez fantómového napájania; 1 mono nástrojový; 1 stereo aux
 • výstupy: 2 mono; 2 slúchadlové
 • ovládanie: direct monitor; regulácia vstupnej úrovne
Software
 • GM zvulový modul
 • sekvencer Ableton Live Lite

PLUSY
 • all in one riešenie v kompaktnom prevedení
 • príjemná klaviatúra
 • programovateľné ovládacie prvky
 • 1 mono a 1 stereo vstup
 • 2 sluchátkové výstupy
 • cena

MÍNUSY
 • málo ovládacích prvkov na real–time kontrolér
 • chýba after touch
 • nižšia kvalita zvukovej karty
 • nízka polyfónia Stage Piana (20 hlasov)
 • priemerná kvalita GM zvukov
 • Lite verzia Abletonu nepostačuje na náročnejšiu prácu
 • absencia fantómového napájania