IMG Stage Line Sound-65/SW

IMG Stage Line Sound-65/SW sú aktívne, bi-amp monitory určené na reprodukciu hi-fi, poslúžia ako PA pri mediálnej prezentácii, ale hlavnou destináciou sú pre ne domáce nahrávacie štúdiá. Monitory sú vhodné pre každého, kto hľadá cenovo dostupný a ľahko ovládateľný posluchový systém.

imgStageLine
Monitory majú vbudovaný 6,5-palcový (165 mm) basový reproduktor a výškový reproduktor s priemerom 27 mm. Systém je dodávaný s dvoma zosilňovačmi vstavanými v jednej reprobedni s výkonom 30 + 20 W RMS. Kabinet monitorov je vyrobený z MDF dosiek, povrchovo upravených matným čiernym lakom. V dolnej časti obalu sú štyri gumové nožičky. Žlté membrány stredobasového reproduktora sú vyrobené zo sklených vlákien. Obidve reprobedne sú magneticky tienené. Basreflexový otvor sa nachádza na zadnej strane monitorov. Na zadnom paneli sú monitory vybavené tromi druhmi vstupov: RCA, TRS 1/4" jack a XLR canon. Vstupnú citlivosť je možné potenciometrom Gain upraviť od -30 dB do +6 dB. Nominálna citlivosť je 0,72 V a maximálny vstupný signál je 7 V. Regulovať možno tiež pomer hlasitosti výšok a to o -2 dB, -1 dB a +1 dB.

Posluchový test
Priznám sa, že som bol zvedavý, ako tieto monitory obstoja po zvukovej stránke, a tak som začal test povinnou jazdou. Na posluch som určil nahrávky podľa nasledovných kategórií. Elektronická hudba – Groove armada, moderná rocková hudba – Muse, poprocková hudba – Pink, multižánre ako Mutemath, Jeff Beck, funky hudba – Jamiroquai a nakoniec stará klasika – Rolling Stones, Beatles, James Brown, nezabudol som však ani na skvelé nahrávky vážnej hudby.
Pri posluchu milo prekvapila dobrá čitateľnosť jednotlivých nástrojov a detailov. Zvuk je oveľa lepší, než naznačuje cena monitorov. Je dobre čitateľný aj v nižších stredoch, čo pri monitoroch tejto cenovej kategórie býva skôr výnimkou. Nebol som však spokojný s basmi, sú menej pevné a nejasné. Stereo obraz nie je síce presný, ale nemení kvalitu zvuku, čo je u týchto monitorov takisto veľké plus.

Práca v štúdiu
Po týchto povinných jazdách, kde monitory obstáli veľmi dobre, som sa rozhodol na krst ohňom – deň práce v nahrávacom štúdiu. Pracoval som na zázname mužského vokálu, kde je naozaj nutná presnosť reprodukcie a zmysel pre detail. Dôležitou vlastnosťou je však aj schopnosť monitorov neunaviť zvukárov sluch, pretože niektoré záznamy - či už ľudských hlasov alebo nástrojov - môžu byť zdĺhavé. Na každodennú niekoľkohodinovú prácu, detailné editácie, profesionálnu mixáž a mastering tieto monitory nie sú veľmi vhodné, ale na také profesionálne aplikácie nie sú ani určené. Veľmi dobre však obstáli pri posluchoch efektových procesorov hlavne hall, kde mi umožnili naozaj detailne a zreteľne nastaviť pomery.

Frekvenčný test
Nakoniec som monitory podrobil frekvenčnému testu, kde sa výsledky líšili od grafu, ktorý dodáva výrobca. Monitory začínajú reprodukovať signál od 38 Hz. Nárast začína na 50 Hz, kde je počuť zdvih, potom hrajú vyrovnane až po 121 Hz, kde je vážny zdvih, ktorý je trochu nepríjemný a možno práve tam vzniká problém únavy sluchu, potom sú vyrovnané až do 700 Hz, kde tiež nastáva zdvih. Ďalší je aj na 900 Hz a na 3,5 KHz. Pri 7,9 KHz nastal mierny útlm a od 15,5 KHz už nereprodukujú signál. Tieto merania sa však vzťahujú na miestnosť, v ktorej pracujem. Na výsledný zvuk má vplyv aj ich optimálne umiestnenie. Najlepší posluch sa podarilo docieliť, keď monitory s poslucháčom tvorili rovnostranný trojuholník.

Záver
Výsledný dojem z testu je, napriek uvedeným výhradám, veľmi dobrý. MG Stage Line Sound-65/SW sú vhodné pre domáce nahrávacie štúdiá, čomu zodpovedá aj pomer kvalita / cena. Kladne hodnotím aj design a dielenské spracovanie, výborné ovládanie a dostatočný výber vstupov na zadnom paneli. Monitorom vytýkam veľké zdvihy na niektorých frekvenciách, slabú pevnosť, reprodukciu basov a trochu predimenzované výšky, ktoré sa však dajú utlmiť na zadnom paneli monitorov. Kto chce mať vo svojom
domácom štúdiu naozaj kvalitný posluch za nízku cenu – tomu MG Stage Line Sound-65/SW vrelo odporúčam.

Peter Dobrík

Distribúcia: Monacor • www.monacor.sk • Cena 299 €