Steinberg CI1 a CI2

Firma Steinberg pôsobí na hudobnom trhu už dlho. Je autorom mnohých známych hudobných programov - ako napríklad Wavelab, Sequel a Cubase. Tentokrát sa zameriame na funkciu týchto programov v spolupráci s dvoma externými zvukovými kartami – Steinberg CI1 a CI2.

CI1
Karta CI1 je dodávaná so softwareom Wavelab a Sequel. CI2 má v cene program Cubase 5 LE. Obe karty sú z nižšej cenovej kategórie. Software, ktorý je s nimi dodávaný je drahý, takže môžeme hovoriť o pomerne výhodnej kúpe.
Karty sú si veľmi podobné, ale na prvý pohľad si môžeme všimnúť dva základné rozdiely – CI2 obsahuje tzv. AI knob – otočný gombík pre ovládanie mnohých prvkov softwéreu Cubase 5. Druhým rozdielom je – CI2 má navyše vstup na foot sw. Okrem týchto dvoch prvkov obe karty obsahujú dva kombinované vstupy 6.5mm jack/XLR na pripojenie mikrofónu, gitary a podobne. Ďalej ľavý a pravý zvukový výstup na 6.5mm jack, výstup pre slúchadlá a samozrejme USB výstup pre zapojenie do počítača. Na vrchnej strane karty sa nachádza 5 knobov. Dva gain knoby pre každé vstupné zariadenie zvlášť. Master a phone knob pre ovládanie hlasitosti a input/daw knob, ktorý vám umožňuje počuť zvuk buď zo vstupných zariadení, alebo zo softwéreu vo vašom PC.
Inštalácia oboch kariet je rovnaká a jednoduchá, s rozdielom inštalácie iného softwéreu. Po zapojení zvukovej karty si ju software sám nájde bez potreby akéhokoľvek nastavenia. Všetky tri dodávané programy sú podobné, ale každý rozoberiem zvlášť.
Prvým z nich je Sequel 2 LE. Slúži na nahrávanie vstupných zariadení z karty. Okrem nahrávania umožňuje úpravu nahrávok, ich pozíciu vo zvukovej stope. Taktiež slúži pre pridanie rôznych virtuálnych nástrojov – gitaru, piano, basu, bicie, a pod. Obsahuje veľa presetov, vyzerá ako odľahčená verzia programu Cubase 5.
Druhý program Wavelab LE 7 slúži len na nahrávanie, ale oproti Sequel-u obsahuje rozšírenejšie možnosti, taktiež umožňuje vložiť hotový hudobný podklad priamo z PC a potom k nemu nahrať ďalšie zvukové stopy zo vstupných zariadení. Tiež obsahuje hromadu užitočných efektov, procesov a nastavení zvukových stôp. Umožňuje tvorbu podcastov, ukladá vo viacerých formátoch, skrátka je naozaj dobrým riešením pre nahrávanie s rozsiahlymi možnosťami.
CI2
Najlepšie na koniec. Program Cubase AI 5 je skvost. Obsahuje v sebe všetko, čo môže umelec používajúci klasické, ale aj elektronické hudobné nástroje, potrebovať. Program začína vytvorením nového projektu. Obsahuje naozaj veľa prednastavených vzorov, ale samozrejme aj možnosť vytvorenia vlastného projektu s ľubovolným pridaním nástrojov zo širokej ponuky. Po vytvorení projektu môžeme rovno nahrávať vstupné zariadenia, pridávať hudobné podklady, vytvárať MIDI tracky aj pomocou presetov, aj vlastnoručne. Výhodou je možnosť ovládať tento software pomocou AI knobu na zvukovej karte(len CI2). Robí prácu v programe užívateľsky príťažlivejšou. A pre samostatného umelca aj zjednodušuje prácu priamo počas nahrávania. Celkovo by som hodnotil prácu s programom ako veľmi jednoduchú, intuitívnu, a teda „user-friendly“.
Na záver by som zhodnotil každú kartu osobitne. CI1 a software v jej balení (Sequel 2 LE a Wavelab LE 7) je kvalitná zvuková karta s prekvapivou kvalitou nahrávok za nízku cenu, software Wavelab poskytuje naozaj zaujímavé možnosti pri nahrávaní, ale program Wavelab ma príliš neoslovil, oproti jeho konkurentom poskytuje príliš málo možností. Technické špecifikácie karty sú: sample rate - max 48 kHz, dynamické rozpätie - 96db, rozpätie gain od -60dB do +60dB.
Zvuková karta Steinberg CI2 a software Cubase AI 5 je vynikajúcim riešením pre akéhokoľvek „domáceho“ umelca, ale aj menej náročného profesionála, poskytujúca pravdepodobne všetky nástroje a možnosti, ktoré môže umelec potrebovať. A to všetko v obdivuhodnej kvalite nahrávky, s naozaj čistým zvukom (technické špecifikácie sú rovnaké ako u karty CI1).

Michal „Mashko“ Mašek

Distribúcia: Sunteq • www.studio.sk • Cena: CI1 119 €, CI2 209 €, CI2+ 339 €