Yamaha PSR S650

Yamaha PSR S650 je inovovaným nástupcom niekoľko rokov staršieho modelu PSR S550. Výbavou a funkciami patrí do kategórie arranger workstation (inak povedané profesionálna „samohrajka“), cenou sa radí k tým dostupnejším. Vlastne do tohto cenového segmentu prináša PSR S650 kvalitu a funkcionalitu väčšinou spájanú s podstatne drahšími modelmi.

Yamaha-PSR-S650

Vzhľad
Kompaktné rozmery a decentný čierno-biely vzhľad - tak by sa dal v skratke charakterizovať vizuálny dojem z nástroja. Väčšiu časť tela zaberajú reproduktory (2x12 W). Medzi nimi je v strede umiestnený monochromatický displej. Vzhľadom na množstvo funkcií je dosť malý a rolovanie v menu je niekedy otravné. Nástroj je vybavený päťoktávovou klávesnicou so štandardnou organ-action odozvou. Vizuálne dominantný je rad bielych tlačidiel pre realtime ovládanie štýlov a registrácií. K dispozícii je pitchbender, dátové koliesko i oktávový transpozér. Nie príliš odolne pôsobiaci plastový kryt nevzbudzuje dojem top-end nástroja. O to väčšie prekvapenie sa ukrýva vo vnútri.

Zvuk
Jedným z nich je použitie technológie Mega!Voice (známej z vyšších sérií vrátane vlajkovej lode Tyros). Ide o multisampling, pomocou ktorého sa dá do jedného zvuku zachytiť charakter akustického nástroja v rôznych výrazových polohách. Vďaka nemu znejú sprievodné štýly oveľa realistickejšie, majú živý výraz a pulz (najmä gitarové sprievody sú neuveriteľne plastické). Okrem Mega!Voice si Yamaha PSR S650 z Tyrosu požičala aj realistické sólové Sweet!Voice, elektrické Cool!Voice, ako aj stereo samplované Live!Voice. Celková ponuka zvukov nie je ohromujúca, čo sa počtu týka. Dôležitejšie je, že je vyvážená a väčšina zvukov je viac ako použiteľná.

Štýly a rozšíriteľnosť
Nástroj ponúka v štandardnej ponuke 181 sprievodov, ktoré pokrývajú široké spektrum súčasných aj tradičných žánrov, ako aj rôznych lokálnych, či worldmusic štýlov. Každý z nich má štyri variácie, tri introdukcie a tri ukončenia. Pre každú variáciu je k dispozícii nastavenie One Touch Setting. Vďaka inštalovanej flash karte je možné nástroj rozšíriť o ďalšie štýly. Momentálne sú k dispozícii na stránkach Yamahy štyri balíky - Celtic, Latin, Balkan, Oriental (a podľa dostupných informácii sa pripravujú ďalšie). Čo je príjemným bonusom - k nástroju je jeden k dispozícii zdarma, podľa vlastného výberu. Treba dodať, že dodatočné štýly nie sú len chudobní príbuzní. V balíku sa spolu s nimi inštalujú aj potrebné esenciálne zvuky. Môžete si tak vychutnať flamenco s realistickými potleskami a cajonom, írsky folk s píšťalami či gajdami, ako aj štýl s príznačným názvom „Ej Macejko“. K štýlovej autenticite prispieva aj možnosť použiť rôzne etnické ladenia. Najmä arabské štýly takto dosahujú neuveriteľný realizmus.

Doplnkové funkcie
Ako správny arranger workstation, PSR S650 má zabudovaný sekvencer – jednoduchý aj pokročilý 16 stopový. V režime Song je k dispozícii zobrazenie nôt aj textov (opäť narážame na malý displej). V danej cenovej kategórii nebýva samozrejmosťou editor štýlov. Užívateľské dáta je možné ukladať buď na internú flash pamäť, alebo na externý USB kľúč.
Yamaha PSR S650 je malý nástroj s veľkým zvukom. Za cenu pár spomínaných kompromisov ponúka možnosti plnohodnotnej profesionálnej pracovnej stanice s množstvom funkcií. Môže sa stať centrom domácej hudobnej zábavy, no uplatní sa aj v rukách barových entertainerov, či ako zvukovo univerzálny doplnok väčšej pódiovej zostavy klávesov. Navyše pomer cena / úžitok je v tomto prípade mimoriadne priaznivý.

Roland Kánik, Sonic Cat Studio


PLUSY

  • kvalitné zvuky z vyšších sérií
  • Voice & Style expansion (jeden balík zdarma)
  • cena

MÍNUSY
  • malý displej

Distribúcia: Yamaha Europe • www.yamaha.com • Cena: 829 €