Dowina CLEC 999 S-LE

Označenie 999 S-LE predstavuje najvyšší model triedy CLEC v gitarovom katalógu slovenskej firmy Dowina. Skratka CLEC v názve predstavuje klasickú (CL), elektroakustickú (E) gitaru s výrezom (C). Označenie „klasická“ je pritom relatívne, pretože so štandardnou klasickou gitarou testovaný model CLEC spája menej spoločných vlastností, než aký je výpočet odlišností. Pokiaľ neberieme do úvahy zvukovú príbuznosť, potom spoločné vlastnosti gitár CLEC a ich štandardných klasických kolegýň sú: perforovaná hlava, vejárovité rebrovanie, nylonové struny a ich spôsob uchytenia na kobylke. Takmer všetky ostatné parametre, popísané v nasledovných riadkoch, sa od klasickej gitary skôr odchyľujú, a to smerom, ktorý určili požiadavky doby.

dowina
Nástroj týchto proporcií nemá v typológii akustických gitár také masové zastúpenie, no nejedná sa ani o dizajnérsky originál z dielne Dowina. Okrem loga „D“ a značkového tvaru hlavy sa slovenský zadávateľ na kvalite nástroja podpísal hlavne výberom dreva, dozorom pri výrobe, výstupnej kontrole a záverečnej finalizácii niektorých detailov.

Telo
Rezonančná doska je z masívneho smreku s pôvodom v talianskych Dolomitoch. Kontúrami tela sa gitara ponáša na minijumbo so štíhlejším „driekom“ a príjemným výrezom. Hĺbka korpusu 8,4 cm umožňuje pohodlnú hru aj postojačky. Širší priemer korpusu poskytuje pravej ruke stabilnú oporu pri hre posediačky a v kombinácii s kvalitným materiálom dáva väčšia plocha rezonančnej dosky aj dobrý predpoklad pre vznik ušľachtilého tónu.

Krk
Na rozdiel od mohutných krkov klasických gitár má Dowina skôr subtílny profil a prierez v tvare širšieho C. Palisandrový hmatník nie je úplne plochý, ale má mierny rádius, čo spolu s užším hmatníkom ovplyvňuje feeling a nenúti hráča do klasickej polohy ľavej ruky. Umožňuje to ľahšiu adaptáciu pri prechode z elektrickej gitary. Mahagónový krk má aj dlhšiu menzúru, zhodnú s elektrickou gitarou, čo samé osebe zvyšuje tenziu strún. Kto by však chcel ešte zlepšiť kvalitu akustického aj elektrického tónu, môže ešte vyskúšať nylonové struny s extra tvrdou tenziou.

Zvuk
Akustický zvuk gitary CLEC môže, v porovnaní s klasikou, pôsobiť ako o čosi tichší a menej pumpujúci, čo vyplýva z menšieho podielu basov. Ak hodnotíme CLEC ako elektroakustickú gitaru, ktorá má byť funkčná na pódiu aj pri hlasnejšom odposluchu, je to skôr výhoda než deficit. Rozhodujúca je ušľahtilosť tónu, ktorá jej akustickému zvuku nechýba.

Elektrika

Úzke telo a relatívne malý otvor v ozvučnici zabezpečujú slušnú odolnosť voči spätnej väzbe. Nahúkavaniu sa možno brániť tiež pomocou notch filtra (otočným potenciometrom sa nastaví frekvencia, ktorú je treba eliminovať). Praktickým trikom je i vyklopenie krytu preampu, čím sa otvorí prístup k batérii a vznikne otvor, ktorým stojaté vlnenie z vnútra korpusu „vyvetrá“.
Amplifikovaný zvuk zachováva prirodzené charakteristiky nylonových strún. Snímač vo forme koaxiálneho kábla pod kobylkou je citlivý na zmenu prítlaku zo všetkých strán, to znamená, že sníma vibrácie zo strún i z rezonančnej dosky. Táto citlivosť môže mať vplyv aj na nevyváženú hlasitosť jednotlivých strún, čo je nedostatok pomerne nepríjemný a častý, ale odstrániteľný. Podstatnejšími vlastnosťami, ktoré nechýbajú ani testovanej Dowine CLEC, je kvalita jej akustického zvuku, pohodlie pri hre, kvalitné vypracovanie a s tým súvisiaca funkčnosť. Z konceptu nástroja zase vyplýva univerzálnosť jeho použitia, čo spolu so znesiteľnými nákladmi poskytuje veľmi priaznivý pomer cena/výkon.

Martin Chrobáktab_dowina