Nie sú Feelme ako filmy

Nie sú Feelme ako filmy

feelme
Kapela Feelme vznikla v Pettrovej hlave niekedy v 99-tom. S ľuďmi, ktorí to pochopili, sa našiel v januári 2002. Prvý jam s Tomasom, druhá skúška s jeho bratom Lacom a Feelme sú na svete, na plátne, pódiu, či kde... Trio posadnuté myšlienkou po svojom spracovať filmové témy sa zavrelo do skúšobne v domácom Pezinku. Za krátky čas vznikol ucelený koncertný program zahŕňajúci viac ako 21 filmových tém (Das Boot, Knight Rider, Lost In Space, James Bond, Pulp Fiction...). Skladby majú danú svoju základnú štruktúru a aranže, avšak dosť veľký priestor je ponechaný improvizácii priamo na pódiu. Napriek tomu, že väčšinou ide o známe melódie, kapela ich upravila do neobvyklých verzií, v ktorých sa objavujú prvky metalu, funku, fusion... Pre milovníkov škatuliek - inštrumentálny crossover.

K Feelme patrí neodmysliteľne živé hranie v kluboch, filmových kluboch a na festivaloch. Roku 2005 zahájili festival MFF v Karlových Varoch, roku 2006 sa skupina v Bratislave predstavila ako support fínskej legendy Apocalyptica a Feelme si zahrali aj pred Glennom Hughesom (ex-Deep Purple). Kapele sa darilo aj na samostatných koncertných šnúrach. Po šiestich rokoch spolupráce dochádza k zmenám v obsadení. Post gitaristu prijal Johny Štefeček (ex-Diadem, Introvarts) a za basgitarou sa stabilizoval Stano „Stanley“ Kovár.

Petter,  založiť kapelu hrajúcu filmové soundtracky je, nielen na Slovensku, dosť netradičné.
Mám rád zaujímavé veci a myslím si, že hrať muziku z filmov takou vecou je. Robíme to už siedmy rok. Pôvodnou myšlienkou bolo netradičné spracovanie známych filmových melódií, kde podľa prvých tónov zistíš, o aký film ide. Takých tém nie je zas tak veľa, ako by sa mohlo zdať. Je veľa krásnej filmovej muziky, hlavne orchestrálnej, ale prearanžovať ju do fungujúcej podoby pre trio gitara, basa, bubny, nie je až tak jednoduché. Pre nás je dôležité dať tam nejaký svoj vlastný vklad, posun celej témy. V žiadnom prípade nejde o prehranie danej skladby. No najdôležitejšie je odovzdať energiu ľuďom na koncerte a to funguje celkom slušne.

V minulosti ste hrávali aj do nemých filmov.
Hranie do starých nemých filmov, to sú veľmi zaujímavé projekty, postavené na množstve improvizácie. Robili sme hudobný sprievod k filmu Upír Nosferatu, či Kabinet Dr. Caligariho. Znovu sa chceme k týmto veciam vrátiť. K našej produkcii logicky patrí aj projekcia, ktorú práve chystáme k živým vystúpeniam. Pôjde o našu vlastnú víziu nami hraných songov.

Nevnímate to ako mínus, že nemáte speváka?
Ani nie, myslím, že sa bavíme aj bez neho. Hráme inštrumentálnu muziku, bez nejakých kompromisov, presne tak ako nás to baví. Napriek tomu máme množstvo koncertov. Čo viac si priať? Samozrejme, ak by sa objavil nejaký slovenský Mike Patton (Faith No More), Trent Reznor (NIN), či Jonathan Davis (Korn), asi by sme niečo vymysleli, ale určite v rámci iného projektu. Mimochodom, nejaké party pre potenciálneho speváka sú už pripravené, ale Feelme budú vždy o filmoch. Znie to logicky, nie?

Edo Kopček